امروز: چهارشنب 06 مهر 1401 برابر با 28 سبتامبر 2022

 
javabdehi

q0003 

dokme gozaresh khata 

IPD new

اطلاع رساني

0
Shares

بيمارستان سبز و محيط زيست سالم :

  • چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1400
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

بیمارستان های سبز(Green Hospital)
بیمارستان سبز و سالم ، بیمارستانی است که سلامت مردم را ارتقا دهد . بیمارستان سبز ارتباط بین انسان و محیط زیست را ارتقاء داده و از طریق نوع مديريت و عملكرد خود ، به محيط زيست آسيب نمي رساند . احتياجات سيستم را با محیط زيست پیوند می دهد و با مشارکت فعال در توسعه و تقویت آن ، برابری در سلامت و اقتصاد سبز تعهد خود به محیط زیست را با اتخاذ اقدامات پیشگیرانه نشان می دهد . بسیاری از بیمارستان ها و نظام های سلامت در سراسر جهان اقداماتی را به منظور کاهش ردپای زیست محیطی، مشارکت در سلامت همگانی و صرفه جویی در هزینه ها به صورت همزمان به اجرا در آورده اند.

مديريت سبز و اهميت آن در بيمارستان
بكارگيري موثر و كارآمد تمامي منابع مادي و انساني براي هدايت و كنترل سازمان جهت نيل به اهداف زيست محيطي با سازماندهي و برنامه ريزي مي باشد . طبق ماده 190قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران آيين نامه اجرايي مصوب هيات محترم وزيران بند ( ز ) ماده ( 38 ) قانون برنامه ششم مصوب هيات محترم وزيران به منظور پياده سازي نظام مديريت سبز در دستگاه هاي اجرايي به استناد ماده 8 ضوابط اجرايي قانون بودجه سال 1398 كل كشور دستگاه هاي اجرايي ملزم هستند تا يك درصد ( 1% ) از اعتبارات مندرج در قانون را به منظور استقرار سيستم مديريت سبز هزينه كنند .
دريافت گواهينامه هاي سازمان بین المللی استاندارد(ISO)
سازمان بین المللی استاندارد(ISO) مجموعه ای از استانداردهای بین المللی را طراحی نموده است که درباره مدیریت محیط زیست می باشد . ایزو 14001 عناصر یک سیستم مدیریت محیط زیست را برای دریافت گواهینامه از طرف ممیزین شخص ثالث مهیا می کند . از سال 2003 در حدود 20 بیمارستان موفق به دریافت گواهینامه ISO 14001 شده اند که در اقصی نقاط جهان شامل ایالات متحده، کانادا، انگلیس، هند، سوئد، اسکاتلند، ایرلند شمالی، تایلند، بلژیک، استرالیا و چین قرار دارند.
بسیاری از سازمان ها می توانند با استقرار سیستم مدیریت محیط زیست و بدون طی مراحل رسمی برای دریافت استانداردهای داوطلبانه، از مزیت های آن منتفع شوند .
مزاياي استاندارد ايزو 14001
1 - تسهیل تجارت بین المللی و جلب مشتریان بیشتر در بازار جهانی
2 - بهبود کیفیت محیط زیست انسانی و طبیعی و رسیدن به توسعه پایدار
3 - برآوردن ضوابط و معیارهای مورد تائید فروشنده و خریدار
4 - کاهش رویدادهایی که منجر به خسارت می گردد
5 - اثبات داشتن مراقبت مسئولانه درخصوص مسائل زیست
6 - ترغیب توسعه و مشارکت در راه حل های زیست محیطی

ايزو 9001 يك نوع استاندارد بين المللي است و عنوان ديگر آن استاندارد مديريت كيفيت مي باشد . به عبارت ديگر مهم ترين و معروف ترين استاندارد ايزوي مديريتي مي باشد . استاندارد ايزو 9001 حاوي روش هاي پذيرفته شده براي بهبود كيفيت و بهره برداري بيمارستان است و به فرايندهاي بيمارستان مربوط مي شود كه بر خدمات بهداشتي درماني تاثير مي گذارد و اساسا اين تمام كاري است كه بيمارستان انجام مي دهد . بيمارستان بانك ملي ايران موفق به دريافت گواهينامه ISO 9001 گرديد .
مزاياي استاندارد ايزو 9001
– حمایت مدیریت ارشد برای مدیریت فرآیند کارآمد
– افزایش بهره وری و مزیت رقابتی
– مشخص نمودن مسئولیت ها در سراسر سازمان
– بهینه نمودن فرآیند ها
– بهبود ارتباط با کارکنان و مشتریان
– فراهم نمودن سیستم ارزیابی جهت بهبود مستمر
– فرصت های بازاریابی و ورود به بازارهای جدید
– کاهش هزینه ها
– افزایش سود آوری

اقدامات بيمارستان بانك ملي در جهت رسيدن به بيمارستان سبز
1 - تهیه خط مشی زیست محیطی
2 - ارزیابی تاثیرات بيمارستان بر محیط زیست
3 - اجرای استانداردها ، برنامه ها و روش های اجرایی
4 - افزایش آگاهی و تغییر رفتار
5 - پایش و ممیزی نتایج
6 - بررسی پیشرفت برنامه و تجدیدنظر و اصلاح برنامه مدیریت محیط زیست در صورت لزوم
درراستاي انجام اقدامات فوق بيمارستان بانك ملي توانست به نتايج ذيل برسد :
1 - آلودگی های محیط زیست را شناسایی و کاهش دهد
2 - هزینه های انرژی، آب و دفع پسماند را کاهش دهد
3 - استفاده از مواد خطرناک را کنترل کند
4 - انتشار آلاینده ها در هوا را محدود نماید
5 - کیفیت خدمات درمانی ارائه شده به بیمار را بهبود بخشد
6 - تصویر اخلاقی سازمان و مسئولیت آن نسبت به جامعه را ارتقا دهد
7 - قوانین و مقررات کاربردی را رعایت نماید
8 -هزینه های عملیاتی خود را کاهش دهد
بيمارستان بانك ملي توانست کارکنان را تشویق کند تا درکاهش آلودگی، بهبود عملکرد و کاهش هزینه ها و بهبود عملکرد زیست محیطی بصورت فعال مشارکت نمایند . اين بيمارستان با انجام اقدامات و تلاش هاي خود در دستیابی به نوآوری های آینده و رعایت مقررات جدید به وضعیت بهتری دست يافت . سیستم مدیریت محیط زیست تلاشی هماهنگ برای استقرار " حفاظت زیست محیطی" در بيمارستان است . اقدامات حفاظت از محیط زیست در اين مركز درماني به گونه ای طراحی شد که در صورت تغییر کارکنان نیز ادامه یابند . سیستم مدیریت محیط زیست باید به صورت منظم بازنگری مي شود تا علاوه بر تضمین استمرار آن ، سیستم در جهت بهبود مستمر گام بر دارد
يكي از اقدامات مهم در جهت آگاه سازي و اطلاع رساني به پرسنل انتشار ماهنامه مديريت سبز در بيمارستان است . ماهنامه مديريت سبز بيمارستان هر ماه توسط دبير اجرايي كميته سبز تهيه و با تائيد رياست محترم آموزش و دانشكده پرستاري در بيمارستان منتشر ميشود . مطالب موجود در ماهنامه شامل اقدامات انجام شده در راستاي مصوبات كميته و مقررات و بخشنامه هاي سازمان حفاظت محيط زيست در بيمارستان مي باشد .

بيمارستان بانك ملي ايران به عنوان يك مركز خدمات درماني حامي محيط زيست در انجمن مديريت سبز ايران عضو شده است .

 

تهيه بروشور و پوستر جهت آموزش به پرسنل بيمارستان با موضوع " بيمارستان سبز " و " حفاظت از محيط زيست " از ديگر اقدامات بيمارستان بانك ملي ايران است .

تهيه پم فلت و پوستر جهت آموزش به پرسنل شعب و ادارات با موضوع " اشاعه فرهنگ زيست محيطي " و " شناخت آلاينده هاي محيط زيست شهري " و تشويق اين گروه هدف از مهمترين اقدامات بيمارستان در جهت اطلاع رساني عمومي و همگاني است .

آموزش مجازي مديريت سبز براي پرسنل بيمارستان در تاريخ 20/5/99 در سايت HIS بيمارستان برگزار گرديد و جهت سنجش ميزان فراگيري شركت كنندگان آزمون برگزار شد .

 

سازمان حفاظت محیط زیست در راستای حمایت از فعالان و بنگاههای اقتصادی و ایجاد فضای رقابت بین المللی هر ساله همایش تقدیر از واحدهای صنعتی و خدماتی سبز کشور را تدارک می بیند که با تدوین شاخص ها و معیارهای مورد نظر و بر اساس فرآیندهای تعریف شده و معیارهای ملی و بین المللی و با استفاده از روش ارزیابی عملکرد واحدهای صنعتی و خدماتی با ارائه مستندات و رعایت الزامات زیست محیطی ، واحدهایی که صلاحیت کسب تندیس را دارند، معرفی می نماید.

در اين راستا بیست و دومین همایش ملی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز کشور در ۱۲ اسفند ماه 99 ، با حضور آقای عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از مدیران و فعالان صنعتی و خدماتی برگزیده کشور در سالن همایش های بین المللی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گرديد .

1370 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اطلاع رسانی
کد خبر: 1061

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

اخبار و مقالات پزشکی

17473499
امروزامروز8162
دیروزدیروز16311
این ماهاین ماه100001
بازدید کلبازدید کل17473499

حالت های رنگی

 
جوملا فارسی پی سی جوملا اس ام اس بازار قالب جوملا فروشگاه ساز هاست ارزان
0
Shares